FAQ - časté dotazy
Vytištěno z http://web.domeceksnu.cz/index2.php?&item=128
Autor:
10073+4972 (32767)Daves (Administrátor)
  
Vytvořeno: 01.10.2012 - Změněno: 01.10.2012

FAQ - časté dotazyČasto dostáváme různé dotazy a tak ty nejčastější budeme zapisovat sem.


Pokud máte dotaz, který by ostatní mohl zajímat a zde není, napište jej mailem nebo komentářem ;-)

Kde na stavění bereš čas ? Nechodíš do práce nebo pracuješ z domova ?Do práce chodím a z domova nepracuji. Na stavění padne všechen volný čas. Stavíme každou sobotu a neděli. Mimo víkendy se pak snažím každý večer po práci ještě něco udělat. Domů přijíždím kolem šesté večer, v létě se nechá pracovat do devíti a v zimě končím tak nějak s tmou, takže už v osm většinou padla. Mimo stavění ještě musím udržet v běhu podnikání, nestavím tedy úplně každý večer. Obvykle dva večery padnou na administrativu. V porovnání s předchozími léty už to není taková hoňka, ráno už nevstáváme v sedm, ale v klídku kolem deváté. Prostě tempo už polevilo.

Kdo na stavbě vlastně všechno pracuje ? Kolik jste měli firem ?Na stavbě pracuje převážné má maličkost a její drahá polovička. Se základy a deskou mi hodně pomohl bratr Honza. Dělalo se to v září a říjnu a Terezka se věnovala hlavně dětem a jejich školním povinnostem. Na hrubou stavbu pak začal jezdit pomáhat táta a bratr Jirka. Evidoval jsem dřív pro zajímavost i hodiny. Přestal jsem, když mé číslo dosáhlo 1000 hodin. V ten moment měla Terezka 750h, bratr Jirka 255h, táta 220h a bratr Honza 156h. Táta také komplet udělal vodu a topení. Se střechou nám hodně pomohl strejda Milan.

Firmy jsme měli pouze tři. Jedna montovala okna, druhá vrata a třetí dělala 65m2 betonové podlahy v jednom kuse a později dalších 125m2 v patře. Na výkopové práce si volám bagristu a beton beru mixem z betonárky.

Sleduji deník pravidelně a od začátku roku 2012 se částka výrazně nemění, přestože probíhají dokončovací práce.

Zapisujete ještě ?Samozřejmě stále poctivě zapisujeme. Pouze v roce 2011 jsem se snažil sjednotit objednávky do větších celků, využít DPH 10% a vytížit kamiony. Takže většinu věcí, které používám v roce 2012 mám ze zásob. Omítky, štuky, polystyreny, SDK profily. Do nákladů vstoupí podlahy, sádrokartony a sanita. To jsou věci, které nemám.

Vyplatí se vůbec stavět svépomocí ? Stojí vůbec ušetřené peníze za tu námahu ?Má subjektivní odpověď je jednohlasné ANO :)

Prosté počty - cena m3 svépomocí 2500Kč, při oslovování firem 4500Kč a při stavbě na klíč 6500Kč.

Najatá firma moc nekouká na ceny materiálu. Vezme to v nejbližších stavebninách. Tam může být cena o 40% vyšší, než při nákupu přes internet. Také nakoupí jen potřebný materiál, nevyužije slev na velké objednávky a vytížený kamion.

Máte plnou kontrolu nad kvalitou a způsobem provedení každého detailu. Firma to prostě nějak udělá, jejímu zaměstnanci to žíly netrhá a radši bude doma s rodinou či kámoši v hospodě, než aby řešil neplacený přesčas nějaký problém na stavbě, který se nechá zamést pod koberec :)

Kdybych byl na počátku stavby a rozhodování znovu, určitě bych stavěl opět sám.

Děkujeme všem, kteří nám napsali milé vzkazy. Pokud se vám tento web líbí, podpoříte nás tím, že předáte odkaz svým známým.

Jsme i na facebooku - přidejte si nás ---> FACEBOOK

Materiál ze serveru domeceksnu.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615