Stavební bouda
Vytištěno z https://web.domeceksnu.cz/index2.php?&item=108
Autor:
10340+5230 (32767)Daves (Administrátor)
  
Vytvořeno: 03.06.2010 - Změněno: 03.06.2010

Stavební boudaJak už jsem psal v článku čím začít, jedním z důležitých prvků na parcele je stavební bouda. Ta by měla být co největší s ohledem na to, že v průběhu stavby se v ní bude hromadit různé nářadí a stavební materiál. Též by měla být dostatečně blízko stavby, abyste nemuseli chodit pro každou drobnost na druhou stranu parcely. Také by měla být v rámci možností bezpečná. Je zbytečné mít ve stavební boudě okno, pokud ji neplánujete později využít jako nějakou zahradní chatičku.

Stavební bouda se dá koupit nebo postavit.

Koupit můžete novou, třeba jako zahradní domek. Pohybuje se od deseti tisíc za základnu 3x2 metry výš. Též můžete koupit použitou přes inzerci. Jako bouda pak poslouží i stará zastávka mhd, maringotka nebo třeba stará skříňová avie.

Postavit si můžete prakticky co chcece, opět si procvičíte práci s materiálem před samotnou stavbou domu. Stavět můžete ze dřeva, ze železa nebo z tvárnic a cihel, což bude nejspíš pro stavební boudu velký luxus a mrhání časem. Nejlevnější by měla být stavba ze dřeva, protože dřevo je velmi levný stavební materiál. Mně osobně je blíž práce se železem, přestože v rodině mám dědu i strejdu truhláře. Stavěl jsem tedy boudu železnou.

Výhoda vlastní stavby je v tom, že si můžete postavit co chcete, jak chcete a nepotřebujete k tomu nákladnou dopravu a jeřáb.

Při stavbě jsem se snažil postavit co největší boudu, přičemž jsem vycházel z počtu hliníkových plechů, které jsem za tímto účelem několik let sušil ve skříni. K dispozici jsem měl něco málo přes sto plechů rozměru 100x50 cm. Jednoduchým vzorcem v excelu pro výpočet potřeby plechů na jednotlivé strany a střechu jsem dospěl k největšímu možnému rozměru 3x4 metry. Když jsem boudu stavěl, sklidil jsem komentáře, že je zbytečně velká. Teď po roce používání si myslím, že se bouda velmi povedla a že je akorát. Vejde se do ní pohodlně míchačka, kolečka, paletový vozík, různé nářadí, sekačka na trávu, hračky dětí a další.

Za základní stavební kámen boudy jsem zvolil jekly. Dobře se s nimi pracuje, jsou levné a relativně pevné.

!Stavební bouda
 
Stavební bouda - základní konstrukce
 


Sestavil jsem si jednotlivé strany a pak je spojil do kostry budoucí boudy. Tu jsem pak začal pokrývat plechy.

Stavební bouda-bouda

Stavební bouda - stavba
 
Stavební bouda - stavba
 


Finální úpravou pro zvýšení bezpečnosti a pevnosti bylo vevaření karisítí na vnitřní stěny. Lze tak do stěny při manipulaci s nářadím narazit, aniž by došlo k poškození plechů. Také lze nářadí o stěny opírat, například kolečko. Další výhodou je možnost pověsit různé nářadí za oka sítí.

Stavebí bouda - vnitřní stěna
 


Časem jsem doplnil boudu o regály na drobné nářadí. Přineslo to velké zlepšení organizace a přehlednost. Též se zvýšil úložný prostor.

Dřevo jsem sehnal jako palivové z nedaleké pily v ceně 350kč za 2 kubíky. Regály mě tak stály pár desetikorun.

Regály ve stavební boudě
 
Regály ve stavební boudě
 


Hotovou boudu je dobré umístit co nejblíže stavby, ať nemusíte chodit daleko.

!Stavební bouda
 


Investice do boudy:

595 Kč - zámky, panty, petlice
3400 Kč - jekly
5000 Kč - alu plechy

Když započtu ještě vrták, spotřebovaný drát při vaření, nějaké nýty a kari sítě, dostanu se k celkové ceně 10000Kč.

Za tuhle cenu bych jistě koupil i krásnou použitou boudu stejných nebo i větších rozměrů. Problémem by ale zůstal její převoz.

Materiál ze serveru domeceksnu.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615