Za kolik peněz...
Vytištěno z https://web.domeceksnu.cz/index2.php?&item=132
Autor:
10472+5634 (32767)Daves (Administrátor)
  
Vytvořeno: 23.07.2013 - Změněno: 23.07.2013

Za kolik peněz...Když pročítám různá fóra, často se tam vyskytuje dotaz typu "Jsme mladí a chcem s manželem stavět. Za kolik se dá postavit dům 4+1 ?".

Odpovídal jsem na něj tolikrát, až mě to donutilo mé odpovědi posbírat, vzít z nich to nej a napsat z nich článek. Tak tady je :)


Časté dilema v začátcích je, zda rekonstruovat nebo stavět nový dům ?Osobně bych starší dům nikdy nekupoval. Má totiž jedinou výhodu v tom, že v něm můžete hned bydlet a rekonstruovat postupně. Pak má jen samé nevýhody. Nevíte co vás čeká, co je kde a jak uděláno, některé věci jdou jen těžko zpětně doplnit - různé izolace, ať hydro nebo tepelné. Avšak pro někoho ta jediná výhoda převáží všechny nevýhody. Může se vám naskytnout koupě dobrého pozemku se starším domem, na který budete mít peníze. Zároveň nebudete mít ambice z takového domu udělat nové moderní bydlení a raději budete bydlet v tom, co je a řešit pouze drobné úpravy a potřebné opravy. Pak je to dobrá volba. Pokud ale kupujete dům s tím, že proběhne celková rekonstrukce, půda se změní v obyvatelné podkroví a z garáže uděláte halu pro návštěvy... do toho bych opravdu neinvestoval. Bourání a řešení problémů při stavbě, vás pak vyjde na stejné nebo větší peníze, než stavba nového.

Překvapilo mě, že poměrně hodně diskutujících jsou studenti, kteří nad stavbou uvažují už nyní.

A ptají se na rady.Dokud studujete, investujte čas, který máte, do svého vzdělání a rozvoje. Posune vás to v budoucnu k lépe placené práci a tím v konečném důsledku i k snažšímu splnění svých snů. Peníze, které jste dosud naspořili, investujte do pozemku. Je možné, že za pár let už se vám nebude líbit a budete chtít stavět jinde - nevadí - pozemek prodáte a koupíte jiný. Náš příklad z praxe - Terezka koupila pozemek už v roce 2003 za 800 tisíc korun. O deset let později vycházel už na 2.5 milionu a v roce 2022 je jeho cena 13 milionů! Proto radím - investujte peníze už jako student, pokud máte možnost, půjčte si výhodně od rodiny a částku průběžně splácejte. Ušetříte mnohonásobně. Jednou na hypotéce, kterou si nebudete muset vzít a podruhé na ceně pozemku. Je lepší zaplatit 800 tisíc korun, než si na 2.5mio vzít hypo a zaplatit 5mio !!!

Hodnota peněz, inflace...Tohle není přímo žádný dotaz, ale hodně lidí operuje s tím, že hodnota peněz klesá a tak když si dneska půjčím milion a za deset let vrátím dva miliony, tak to vyjde skoro stejně, protože ty dva miliony budou mít za deset let stejnou hodnotu, jako ten milion dneska. Jenže tohle je jeden velký omyl, pokud se to řekne pouze takto. Ono totiž hlavně záleží na vašem věku. Dám příklad. Když jsem byl student, 500kč pro mě mělo obrovskou hodnotu. Postupem času jsem získával stále lepší a lépe placenou práci. Takže z dnešního pohledu těch 500Kč tenkrát , mělo pro mě hodnotu, jako 5000Kč dnes. Jenže dnes už nejsem nejmladší, není moc možností kam dále růst, panuje krize. Můj plat se prakticky pět let nezměnil, ba dokonce drasticky klesl (za rok 2012 jsem na tom byl platově asi o 150tisíc hůř, než za rok 2008). Vyhlídka do budoucna také není růžová. Zájem o seniory, co chtějí hodně peněz, moc velký nebude. Takže se dá předpokládat, že můj plat nejen že už neporoste, ale bude navíc ještě klesat. Mohu se tedy za pár let dostat zpátky do situace, kdy 500Kč bude mít obrovskou hodnotu.

Představme si modelovou rodinu, dva manželé ve věku dejme tomu 40 let, stabilní práce s mizivou nadějí na růst platu, čistý příjem rodiny třeba 35 tisíc korun. A teď jim naplánujme splátky 20 tisíc korun. S tvrzením, že hodnota peněz klesá, takže těch 20 tisíc bude za 10 let menší zátěž, že bude to jako 10 tisíc dneska. Bezva. Takže rodině zbývá 15 tisíc korun na život. Z toho zaplatí nájem, energie a jídlo. Nájem třeba 7 tisíc, energie 3 tisíce a jídlo 3 tisíce. To máme 13 tísíc, takže jim ještě 2 tisíce zbydou. A čas jde dál, jejich plat neroste. Je jim 45, perspektivita nic moc, jsou rádi, že nějakou práci mají a bojí se o ni. Nejenom, že nedostanou přidáno, ale díky stále větší krizi se uvažuje o redukci nákladů - vyhazov nebo snížení platu. Uvažujme tu lepší variantu. Pořád mají 35 tisíc, 20 zaplatí ve splátkách, 15 jim zbyde. Protože hodnota peněz klesá (vidíte, už na to došlo :-D), nájem, energie i jídlo se zdražilo o 15%. Takže místo 13 tisíc už platí 15 tisíc. A zjišťují, že jsou na nule. A to nemluvím o jízdenkách do práce, benzínu do auta... vše zdražuje. A jak jde čas dál, je jim 50 a my stále uvažujeme, že je nevyhodili, ani jim nesnížili plat. V podstatě mohou být rádi, ale ve skutečnosti šťastní nejsou. Proč ? Protože, jak už zaznělo, hodnota peněz klesá, sice jim zbývá 15 tisíc na úhradu potřebného, jenže cena všeho zase vzrostla o 15% a tak už neplatí 15 tisíc ale 17 tisíc. Jenže to už jim dva tisíce chybí, že ?

Co jsem tím chtěl říct ? Hodnota peněz sice klesá, takže za čas nebudou mít takovou hodnotu jako dnes, ale to vůbec neznamená, že pro vás ta hodnota bude nižší. Naopak ! Bude to vyšší finanční zátěž, než dnes ! Proto jen blázen se nezbavuje svých dluhů v čase.

Pokud váš plat poroste stejně rychle, jako bude hodnota peněz klesat, tzn za svůj plat si nakoupíte stejně rohlíků a benzínu jako za deset let, pak jste na nule. Pokud bude váš plat stoupat rychleji, než klesat hodnota peněz, tím pádem si koupíte za deset let víc rohlíků a benzínu, pak bude jednoznačně výhodnější vrátit peníze co nejpozději. Ale o tom silně pochybuji. Výjimkou je také ten, kdo umí peníze zhodnotit v podnikání. Peníze nedá na vyšší splátku, ale několikrát otočí a vyšší splátku dá až ve chvíli, kdy již nebude prostor pro další zhodnocení.

EDIT 2022:
Vývoj za posledních 5 let ukázal, že jsem se mýlil. Velmi nízká nezaměstnanost způsobila, že platy rostly velmi rychlým tempem a inflace atakuje 10%. Dnes by pro mne nebyl problém získat dvojnásobný plat oproti roku 2015. Nedá se to však tvrdit o každém regionu a růst cen energií a následně všeho zboží vlivem inflace může v některých regionech překonat růst mezd. V takovém případě platí to, co jsem napsal dříve.

Z diskuzí jsem také zjistil, jak mnoho lidí si bere hypotéky na 30 let, případně úvěry ze stavebního spoření. Zvláště u úvěru je dobré poznamenat, že nejdříve splácíte své úroky a až poté umořujete. Při překlenovacích úvěrech se navíc úrok platí z výše úvěru. Úvěr se vyplatí pouze jako krátkodobý a pouze pro finančně silné rodiny, které si mohou dovolit extra splátky. V opačném případě je to nesmysl, tím spíše na 30 let. Vězměte si excel a modelujte si ;-) Uvidíte sami.

Pro výpočet hypotéky najdete na netu spousty formulářů, jeden z nich třeba tento:
Pro refinancování je kalkulačka třeba zde: Kalkulačka refinancování hypotéky

Stavět sami ? S firmou ?Pokud jste šikovní a nebojíte se toho, stavte sami, vlastníma rukama. Podívejte se na naše stránky, projeďte si články, deníky, fotky a klidně se ptejte. Rádi odpovídáme a pomáháme ostatním. Proto ty stránky jsou, aby dodali odvahu a zkušenosti dalším. Sami, když jsme začínali, tak jsme hodně tápali a váhali. Přesvědčil nás kamarád, že máme stavět vlastníma rukama. A protože si zpětně uvědomujeme, jak bylo téžké se rozhodnout, tak se snažíme pomoct dalším.

Často dostáváme různé vzkazy tady, na facebooku nebo emaily. Jsme za ně hrozně rádi a často si také uvědomíme, jak jsou ty začátky těžké a jakou inspirací můžeme být. Bohužel si zprávy nijak nearchivuji, přestože některé jsou hodně povzbuzující. Namátkou tedy vyberu úryvky z těch posledních zpráv.

"V každém případě možná vyhecujete několik dalších, kteří jsou (jsme) zafixování v dogmatu, že jinak něž firmou a odborníky to nejde. Zapomínáme pod tlakem reklamy a stylu společnosti na to, že máme vlastní ruce a dost věcí se dá dělat těma vlastníma rukama aniž by došlo ke katastrofě."

"Jste pro mne velká inspirace. V současné době žiji v panelákovém bytě, ale chci byt prodat a postavit si domeček."

Děkujeme, spoustu věcí máme ještě před sebou, ale to hlavní už je za námi. To co nás čeká, už jsou pouze drobnosti.

Za kolik se dá postavit dům...Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoduchá relevantní odpověď. V první řadě záleží, jakým způsobem chcete stavět. Přibližně si cenu můžete spočítat tak, že vezmete rozměr domu a vynásobíte výškou. Vyjde vám objem v m3. Ten když vybásobíte 3000Kč, získáte cenu, když si budete stavět sami. Když násobíte 4500Kč, získáte cenu, když budete hledat firmy a úkolovat je. No a když to vynásobíte 6500kč, vyjde vám cena na klíč. Samozřejmě to je hrubý výpočet, ale vcelku to pak vychází a minimálně pro orientaci to stačí. Podotýkám, že tato čísla platila v době psaní tohoto článku, tedy v roce 2013.

Často mi někdo oponoval, že firmy mají smlouvy na odběry a nakupují materiál mnohem výhodněji, než ho koupím já. Proto nemůžu ušetřit. To, že firmy mohou nakupovat materiál výhodněji, je samozřejmě pravda. Ale myšlenka, že by se s vámi chtěla firma o ušetřené peníze na slevách podělit, je vážně zcestná. Firma vám naúčtuje doporučenou cenu, která je na trhu. Drobní stavebníci navíc půjdou koupit materiál do nejbližších stavebnin. Jim to žíly netrhá, protože to zaplatíte vy.

Pokud vás zajímají naše celkové náklady, mrkněte se. Je to tam v součtech za jednotlivé kategorie. Ale jestli chcete částky vidět detailně jednu po druhé, napište nám. Asi se tím netajíme a zvažujeme možnost zvěřejnění každé položky.

Několik rad z mých zkušeností, jak ušetřit na materiálu:Používejte poptávkové systémy - najdete firmy, které honí obraty, mají prakticky nulové marže a žijí ze zpětných rabatů (najdete u nich poloviční ceny, než mají výrobci na svých stránkách)
Berte materiál ve velkém, sdružte malé objednávky do jedné velké. Bral jsem zateplení střechy (vata), podlahy (polystyren) i profily na sádrokartony v jedné objednávce. Přijede pak celý kamion a klesají náklady i cena.

Chtějte slevy. I v kamenných stavebninách vám dají 20% slevu z běžné ceny. Když se nezeptáte, zbytečně dáte o 20% víc. Někde se stačí jen registrovat a automaticky získáte 3,6 nebo 10%. Na žádost pak dostanete ještě víc.

Několikrát jsem si v místních stavebninách nechal udělat nabídku, ale nakonec vyhrál někdo jiný, kdo i s dopravou vyšel levněji. Po několika poptávkách mi zřejmě vedoucí začal dávat maximální slevy. A začal mít obraty. Materiál mi i zdarma doveze.

Co dál...Obvykle píšu články několik dní a mám na ně přípravu. Tenhle článek je aktuální nápad, bez přípravy a dlouhého editování.

Možná sem ještě něco dopíšu, ale jinak komentujte, ptejte se. Co budu vědět, doplním.

Materiál ze serveru domeceksnu.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615