Stavba domu svépomocí

  

Izolace střechy vatou
 

Stavební deník
www.domeceksnu.cz
       
Přidat do oblíbených

Načítám obsah...
Vyhledávání
Menu
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Vždy přihlásit: Zapomněl jsem heslo
Chci se zaregistrovat
ReklamaAutor:
10482+5684 (32767)Daves (Administrátor)
  
Vytvořeno: 03.06.2010 - Změněno: 03.06.2010

Stavební boudaJak už jsem psal v článku čím začít, jedním z důležitých prvků na parcele je stavební bouda. Ta by měla být co největší s ohledem na to, že v průběhu stavby se v ní bude hromadit různé nářadí a stavební materiál. Též by měla být dostatečně blízko stavby, abyste nemuseli chodit pro každou drobnost na druhou stranu parcely. Také by měla být v rámci možností bezpečná. Je zbytečné mít ve stavební boudě okno, pokud ji neplánujete později využít jako nějakou zahradní chatičku.

Stavební bouda se dá koupit nebo postavit.

Koupit můžete novou, třeba jako zahradní domek. Pohybuje se od deseti tisíc za základnu 3x2 metry výš. Též můžete koupit použitou přes inzerci. Jako bouda pak poslouží i stará zastávka mhd, maringotka nebo třeba stará skříňová avie.

Postavit si můžete prakticky co chcece, opět si procvičíte práci s materiálem před samotnou stavbou domu. Stavět můžete ze dřeva, ze železa nebo z tvárnic a cihel, což bude nejspíš pro stavební boudu velký luxus a mrhání časem. Nejlevnější by měla být stavba ze dřeva, protože dřevo je velmi levný stavební materiál. Mně osobně je blíž práce se železem, přestože v rodině mám dědu i strejdu truhláře. Stavěl jsem tedy boudu železnou.

Výhoda vlastní stavby je v tom, že si můžete postavit co chcete, jak chcete a nepotřebujete k tomu nákladnou dopravu a jeřáb.

Při stavbě jsem se snažil postavit co největší boudu, přičemž jsem vycházel z počtu hliníkových plechů, které jsem za tímto účelem několik let sušil ve skříni. K dispozici jsem měl něco málo přes sto plechů rozměru 100x50 cm. Jednoduchým vzorcem v excelu pro výpočet potřeby plechů na jednotlivé strany a střechu jsem dospěl k největšímu možnému rozměru 3x4 metry. Když jsem boudu stavěl, sklidil jsem komentáře, že je zbytečně velká. Teď po roce používání si myslím, že se bouda velmi povedla a že je akorát. Vejde se do ní pohodlně míchačka, kolečka, paletový vozík, různé nářadí, sekačka na trávu, hračky dětí a další.

Za základní stavební kámen boudy jsem zvolil jekly. Dobře se s nimi pracuje, jsou levné a relativně pevné.

!Stavební bouda
 
Stavební bouda - základní konstrukce
 


Sestavil jsem si jednotlivé strany a pak je spojil do kostry budoucí boudy. Tu jsem pak začal pokrývat plechy.

Stavební bouda-bouda

Stavební bouda - stavba
 
Stavební bouda - stavba
 


Finální úpravou pro zvýšení bezpečnosti a pevnosti bylo vevaření karisítí na vnitřní stěny. Lze tak do stěny při manipulaci s nářadím narazit, aniž by došlo k poškození plechů. Také lze nářadí o stěny opírat, například kolečko. Další výhodou je možnost pověsit různé nářadí za oka sítí.

Stavebí bouda - vnitřní stěna
 


Časem jsem doplnil boudu o regály na drobné nářadí. Přineslo to velké zlepšení organizace a přehlednost. Též se zvýšil úložný prostor.

Dřevo jsem sehnal jako palivové z nedaleké pily v ceně 350kč za 2 kubíky. Regály mě tak stály pár desetikorun.

Regály ve stavební boudě
 
Regály ve stavební boudě
 


Hotovou boudu je dobré umístit co nejblíže stavby, ať nemusíte chodit daleko.

!Stavební bouda
 


Investice do boudy:

595 Kč - zámky, panty, petlice
3400 Kč - jekly
5000 Kč - alu plechy

Když započtu ještě vrták, spotřebovaný drát při vaření, nějaké nýty a kari sítě, dostanu se k celkové ceně 10000Kč.

Za tuhle cenu bych jistě koupil i krásnou použitou boudu stejných nebo i větších rozměrů. Problémem by ale zůstal její převoz.
| |

[ Odeslat známému | Verze pro tisk ]
Komentáře

Opiš tento kód (čtyři číslice): do tohoto pole
 22.01.2024 17:41:24 


Děkujeme za reklamu na tvoji firmu


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 18.07.2019 13:49:29 


Můžu se zeptat, odkud jste měl ty plechy a na kolik vyšly? Zbytek materiálu mám doma, nebo vím, kde je sehnat za pár korun, ale mám obavu, že mě ty plechy vyjdou docela draho a ani nevím, kde je shánět. Aby pak taková vlastnoručně stavěná bouda nevyšla dráž, než když koupím nějaký zahradní domek, který by měl výhodu v tom, že už by mi pak na zahradě zůstal a mohl bych ho využít pro zahradní techniku.


0+0 (0)Dave (Unregistered)
  
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 30.05.2019 08:00:42 


Musím říct, že bouda vypadá opravdu dobře- je vidět, že jste opravdu zručný. Já osobně mám ale tendence uvažovat dost do budoucna, takže jsem pořídil pro tyto účely dřevěný zahradní domek za asi 15 000,-Kč, který už pak na zahradě zůstal a používáme ho dodnes asi 5 let po po dokončení stavby. Na druhou stranu musím přiznat, že toto řešení ve formě domu má i svá negativa- člověk k domku nesmí pouštět moc lidí, protože by mu ho poničili a celkově na něj musí být opatrnější.


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 09.01.2018 15:54:01 


Dveře tvoří rám z jeklů, pověšený na pantech a pokrytý plechem.


10482+5684 (32767)Daves (Administrátor)
  
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 09.01.2018 15:27:22 


Jak jste prosím vyřešili dveře stavební boudy, na fotkách bohužel není vidět finální podoba dveří. Děkuji

Jinak krásný blog, který budeme při stavbě určitě využívat Díky za něj


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 26.05.2016 17:17:13 


My během stavby bydleli v málem mobilheimu. Koupili jsme jej nejdříve k rekreačnímu bydlení, ale pak se nám chataření zalíbilo natolik, že jsme se rozhodli stavět na pozemku. Byla to velká romantika, moc rád na to vzpomínám.

Pavel N.


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 Stavební bouda09.11.2014 11:05:44 


Ahoj. Pěkná práce. Jak dlouho jsi to dělal? Já používám a doporučuji toto www.bomstal.eu/akce.html Stojí cca stejné penízě, za cca 11 tis. V celopozinkvaném provedení. Velikost 3x5 je akorát. Dovezou a zdarma postaví. Stačí mít nějaký podklad. Já měl trámky v zemi. A pak dal gumu na zem. Těch firem je samozřejmě spousta, ale tato je tuším nejlevnější.


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]Materiál ze serveru domeceksnu.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615Termovizní měření úniku tepla - klikni zde pro více informací