Stavba domu svépomocí

  

Zdění tvárnic superizo izoplus
 

Stavební deník
www.domeceksnu.cz
       
Přidat do oblíbených

Načítám obsah...




Vyhledávání
Menu
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Vždy přihlásit: 



Zapomněl jsem heslo
Chci se zaregistrovat
Reklama



Autor:
10516+5841 (32767)Daves (Administrátor)
  
Vytvořeno: 20.02.2012 - Změněno: 21.02.2012

Zateplení střechy



V tomto článku shrnu zkušenosti ohledně tepelné izolace střechy, možná lépe zní zateplení střechy.

Zateplování střechy je pěkně odporná práce. A nebojím se to říct takhle pěkně hned v úvodu článku.

Příště už bych se možná rozmýšlel, zda nezajistit nějakou levnou pracovní sílu a dělat pouze dozor.

Co budeme potřebovat:
  • Izolační vatu
  • CD profily, nejčastěji délka 4m, tedy CD 4000/60/27
  • Spojky CD profilů
  • U profily na ustavení profilů a přitlačení parozábrany ke zdi
  • Natloukací hmoždinky pro kotvení U profilů
  • Vruty do krokvových závěsů FN 4.2x35
  • Krokvové závěsy, přímé závěsu, závěsy s perem - dle konstrukce
  • Samořezné vruty do přímých závěsů LB 9.5mm - dle konstrukce
  • Parotěsná fólie
  • Oboustranná lepící páska na spojování parotěsné fólie
  • Krycí páska na zakrytí spojů parotěsné fólie
  • Těsnící tmel pro spojení parotěsné fólie se zdí
  • Butylovou pásku na utěsnění vrutů skrz parotěsnou fólii
  • Nůž na tepelnou izolaci - vatu
  • Roušky, brýle, rukavice
  • Provázek a hřebíky
  • Běžné nářadí jako kladivo, nůžky, svinovací metr, šroubovák

Obecně platí, že čím je střecha plošší, tím vyšší zateplení střechy potřebuje. Též platí, že teplo stoupá nahoru a utíká střechou, která je navíc ochlazována sáláním vůči obloze. Dalším faktem je odhlučnění a to zvláště u plechové krytiny, kterou máme. Ani na jednom jsem nechtěl šetřit a proto jsme dávali tepelnou izolaci ve dvou vrstvách. Vše musí být utěsněno proti vlhkosti kvalitní parozábranou, proto ani zde jsem nechtěl nějak extra šetřit. Volil jsem navíc ještě reflexní vrstvu. Zároveň jsem nechtěl šroubovat SD skrz parozábranu a nadělat do ní stovky děr. Navíc reflexní parozábrana potřebuje ke své funkci vzduchovou mezeru.

Norma ČSN 73 0540-2:2007 požaduje maximální prostup tepla 0.24, doporučuje 0.16 a vyžaduje jako maximum pro nízkoenergetický dům. Volil jsem proto 18cm tepelné izolace mezi krokve a 16cm pod krokve, čímž jsme docílili tepelného odporu 7.3 a prostupu 0.14. Dvěma vrstvami vaty se navíc zakryjí případné netěsnosti kolem krokví a mezi jednotlivými bloky vaty.

Z těchto požadavků jsem pak vymyslel následující skladbu:

Stavební deník-izolace

V šikmé části střechy bude SD konstrukce z CD profilů zavěšených na krokvových závěsech. V ploché části pak na tyčkách s rychloúchyty. Na SD konstrukci tvořenou CD profily pak bude nalepena reflexní parozábrana, pod kterou bude vyžadovaná vzduchová mezera. Odražené teplo totiž potřebuje mezeru k tomu, aby mohlo ohřát sádrokarton z druhé strany a tím se následně omezilo sálání směrem z interiéru. Pokud se tato mezera nevytvoří, pak reflexní fólie jsou vyhozené peníze, protože přenos tepla probíhá kontaktní cestou a reflexní vrstva je zbytečná. Vzduchovou mezeru vytváří druhá vrstva CD profilů uchycená křížem k první vrstvě pomocí přímých závěsů. Ty jsou utěsněny butylovou páskou. Vzduchová mezera by neměla být větší než 3.5cm, jinak nastává proudění, které opět znehodnocuje parametry.

Jako zateplovací materiál jsem vybral skelnou vatu URSA, která patří k levnějším. S rostoucí cenou samozřejmě roste i kvalita izolace. Kvalitnější vata méně práší, lépe se s ní pracuje a rostou i její izolační schopnosti, takže stejná síla má lepší izolační parametry.

!Zateplení střechy
 


Jako první jsme si připravili přímé úchyty. Snažili jsme se je umístit v co nejpřesnější rovině, ikdyž pro rovinnost sádrokartonu bude určující až druhá vrstva konstrukce.

!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 


Následně jsme začali vkládat tepelnou izolaci mezi krokve. Skelná vata je smotána v kompresovaných válcích o délce několika metrů. Po rozbalení nabyde svůj objem. Z těchto pásů se pak řežou bloky o několik centimetrů delší než mezera mezi krokvemi.

!Zateplení střechy
 


Jednotlivé bloky izolační vaty drží mezi krokvemi většinou samy. I tak je lepší je něčím fixovat. Běžně jsem viděl používat vázací drát. My jsme volili provázek, který jsme natahovali mezi hřebíky natlučené do krokví.

!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 


Následně jsme dávali izolaci pod krokve. Ta drží na CD profilech. Pro rychlé uchycení jsme používali laťky, které jsme postupně nahradili provázky. Spodní vrstva překrývá spoje horní vrstvy a tak minimalizuje riziko netěsností. Zároveň absolutně odhlučnila plechovou střechu. Není slyšet nic. Bohužel silnější zvuky se z plechu přenáší na krokve a následně krokve tento zvuk přenáší přes pozednice do nosné zdi. Zní to pak, jako když někdo klepe venku na zeď.

!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 


Na CD profily jsme nalepili oboustrannou lepící pásku, která nám pomůže držet reflexní fólii na svém místě do doby šroubování druhého roštu.

!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 


Revizní otvor na střechu jsem vyvořil z polystyrenu. Později se do tohoto průchodu umístí polystyrenová kostka s těsněním a sádrokartonovým čtvercem zespod.

!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 


Opět si dovolím konstatovat, že zateplování střechy skelnou vatou je nejodpornější práce na celém domě a těžko se to dá srovnávat s jinou prací. I základové pasy nebo samotná základová deska je příjemnější práce, ikdyž ve větším bordelu (bahno) a fyzicky mnohem více náročná. Všudypřítomný prach padá do očí, za krk, do rukávů, pod tričko. Prostě všude. Sprcha moc nepomůže a tak to pak tři dny kouše. Když je horko, tak se navíc prach ze skelné vaty ještě lepí, pořádně se nemůžete otřít od potu. Prostě humus. Příště už bych si to rozmyslel.

Všichni si oddychli, když došlo konečně na zakrytí vaty reflexní parozábranou. Tu jsme rozmotali a lepili v celých pásech mezi obvodové zdi. Ano, čtete správně. Parozábrana je nad příčkami, což bývá obecně slabé místo. V našem případě se tedy omezí prostup par i skrz příčky. Na utěsnění byly všude použité značkové pásky a tmely. Nemá cenu šetřit 200Kč na 25 metrech pásky za cenu toho, že se po pár letech odlepí. Též každý šroub skrz parozábranu je utěsněný butylovou páskou. Je to sice práce navíc, ale utěsnění tísíce děr za to stojí.

!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 


Tepelná izolace střechy nás vyšla na 300Kč za m2. V této ceně je zahrnuta izolační vata, parotěsná fólie, CD profily, pásky, tmely, vruty, háky, závěsy.

Na fólii jsme následně přes butylové těsnění našroubovali přímé závěsy a na ně druhou vrstvu profilů křížem. Ta nese sádrokartony.

!Zateplení střechy
 
!Zateplení střechy
 


Vznikne tím potřebná vzduchová mezera pro reflexní parozábranu (která bez mezery nefunguje, protože předává teplo kontaktem. Reflexní vrstva je k ničemu).

Také vnikne prostor pro protažení elektroinstalace a zapuštená světla. Další vyhodou je, že tisíce šroubů nešroubujete skrz parozábranu.

Naše doporučení:
  • Zateplujte i pod krokvemi. Minimalizujete tak prostup tepla případnými netěsnostmi ve spojích jednotlivých bloků izolace.
  • Nešetřete na spojovacích páskách a tmelech. Tyto pásky musí držet řady let. Pokud se po pár letech odlepí, přestane parozábrana fungovat.
  • Používejte ochranné roušky a citlivější jedinci pak ochranné brýle a rukavice.
  • Zvažte nákup kvalitnější izolace, která méně práší nebo obstarání levné pracovní síly, na kterou budete pouze dozorovat

Pro kvalitu zvolené izolace hovoří též fakt, že si jej pro zateplení vybrala i ptačí rodinka, která stihla zateplit ještě před námi. Naší vatou :)



Závěrem lze jen dodat, že stejně jako u zateplování fasády, i u zateplování střechy se vyplatí udělat práci kvalitně a ohlídat si všechny netěsnosti.
| |

[ Odeslat známému | Verze pro tisk ]
Komentáře

Opiš tento kód (čtyři číslice): do tohoto pole
 04.02.2018 20:46:51 


Dobrý den, na internetu hledám vhodné řešení pro tloušťku izolace 40-50cm. Rigips má nástavec, ale max do 40 cm a i ta cena je vyšší. Našel jsem jednoduché vyřešení problému viz.: http://forum.tzb-info.cz/docu/diskuze/1285/128583/0006001.jpg Jen je to v místě šikmin a nevím zda je toto vhodné pro realizaci i na rovný strop zavěšený na kleštinách. Přeci jen nějaká váha to bude oproti cd profilům a závěsům.


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 03.02.2018 22:03:04 


Jednodušší (není dvojitý rošt), ale profesionální řešení nabízí Rigips: http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/rigips-prinasi-novinku-krokvovy-nastavec-pro-pozad/


10516+5841 (32767)Daves (Administrátor)
  
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 03.02.2018 21:40:24 


Dobrý den, Setkal jste se někde ještě s tímto řešení dvojitého přímého závěsu (esp. krokvového závěsu na první profil na které by byla parozábrana a pak příměého na druhý CD profil, na kterém je SDK? Plánuji to stejně a pod dlouhém hledání jste první provedená realizace tohoto řešení....


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 19.06.2016 21:50:40 


Šrouby skrz parozábranu měly šestihrannou hlavu, podobně jako farmářské šrouby. Přímé závěsy jsem měl ještě polepené butylovou páskou, při šroubování se šroub obalil a při dotažení se krásně zatěsnil. Příště bych asi volil šrouby jiné, bez vrtáčku na špičce. Ten zbytečně vytvoří velkou díru, zatímco třeba FN vrut profil propíchne a vytvoří tak větší plochu pro závit. Přijde mi, že FN drží víc než LB.


10516+5841 (32767)Daves (Administrátor)
  
[ Vulgární ] [ Reagovat ]
 19.06.2016 21:42:50 


dobrý den, vzpomenete si ještě jaké šrouby jste použil na uchycení přímých závěsu do CD profilu skrz parozábranu? pochopil jsem to správně, že LB 9,5 jak do horního CD skrz parotěs tak i druhého CD z boku. děkuji martin


Unregistered
[ Vulgární ] [ Reagovat ]



Materiál ze serveru domeceksnu.cz nesmí být publikován bez souhlasu autora.
David Spilka (Daves), tel.: 775 328 374, email: pošli email, ICQ: 109318615



Termovizní měření úniku tepla - klikni zde pro více informací